Smilla
Født d. 19. Maj 2022
Vaccineret, chippet samt registreret.
Smilla er en flot schæfer/labrador tæve på godt 1 år. Hun har brug for et nyt hjem, da hendes ejere ikke længere kan beholde hende på grund af sygdom.
Smilla er en meget aktiv hund, som elsker at komme ud og gå, løbe og udforske sine omgivelser. Vi ser gerne, at hun kommer ud til et nyt hjem, hvor der er masser af plads til, at Smilla kan få rørt sig. Smilla skal ikke bo i lejlighed eller mindre rækkehus.
Hun er også en hund, som skal aktiveres mentalt, så hun ikke keder sig.
Smilla er en sød og rar hund. Hun skal dog lige se folk an, før hun rigtigt gider snakke med dem.
Vi har fået at vide, at Smilla er glad for børn, men vi anbefaler, at Smilla bør bo i et hjem uden mindre børn. Smilla kan efter sigende være ret beskyttende omkring sin mad og især kødben, så det er vigtigt, at eventuelle børn i hjemmet er gamle nok til at respektere Smillas grænser. Vi har dog ikke oplevet nogen negativ reaktion fra Smilla i forbindelse med maden.
Smilla er meget glad for at lege med andre hunde. Hun kan dog godt være voldsom i sin leg, men så længe hun leger med hunde, som er selvsikre og lige så energiske som Smilla, går det fint.
Smilla vil meget gerne bestemme, og hørelsen har det med at smutte, når hun er i gang med noget spændende. Det vil være en rigtig god ide at gå til hundetræning med Smilla, så man kan få den bedste start på samarbejdet med hende. Generelt går hun pænt i snor. Dog kan hun trække voldsomt, hvis hun ved, at hun er på vej mod noget spændende som for eksempel at lege med andre hunde.
Som Smilla falder bedre til på internatet, ser vi hende som en sød og kærlig hund. Hun er altid klar til at komme ud og gå ture og lege. Vi oplever hende også mere og mere som en hund, som gerne vil samarbejde og træne.
Smilla skal helt sikkert aktiveres meget, men når hun har fået de aktive behov opfyldt, så er der en dejlig ro over hende.
Smilla er ikke vant til at være alene hjemme. Måske kan hun lære det, men som udgangspunkt er hun en hund, som ikke skal være alene hjemme.
Pris 4800kr